Základní údaje

rozšířené vyhledávání ...

Dnes je středa, 12. 12. 2018, 17:35:42

Slyším, rozumím, mluvím

Doba se rychle mění. Až dnešní školkové děti vyrostou, nebude už existovat spousta současných povolání a budou vznikat nová. Jak je tedy připravovat na život, když si těžko dovedeme představit, jak ten život bude za 20, 30 nebo 50 let vypadat? Pro člověka je jednou z nejpodstatnějších dovedností řeč. Schopnost dorozumívat se, domlouvat se a předávat zkušenosti umožňuje přežití a rozvoj lidského druhu na této planetě.

Většina vyspělých zemí ale zaznamenává u dětí zhoršení komunikačních dovedností. Civilizace nám svými vynálezy pomáhá, ale my je často neumíme využívat tak, aby zároveň neškodily. Na děti mluví televize, tablety a mobily. Děti se méně hýbou a méně pracují rukama. Pasivní zábava si vybírá svou daň. Do první třídy nastupuje většina dětí s vadnou výslovností. Mají potíže vyslechnout soustředěně mluvenou řeč bez obrázků, porozumět a zapamatovat si slyšené, vyprávět jednoduchý příběh.

Ministerstvo školství proto vyhlásilo rozvojový program s názvem Podpora logopedické prevence v předškolním vzdělávání v roce 2016. Zpracovali jsme v MŠ projekt “Slyším, rozumím, mluvím” a získali dotaci ve výši 29.190,- Kč. Za tyto peníze byla proškolena jedna učitelka v logopedické prevenci a zakoupili jsme pomůcku Klokanův kufr. Pro rodiče jsme připravili setkání s Mgr. Kunzovou, která je odbornicí na dětskou řeč a má dlouholeté zkušenosti. Jednalo se o vzdělávací akci Řeči o řeči aneb Aby moje dítě správně mluvilo. Pořídili jsme zvukové záznamy řeči dětí a využili je na individuálních konzultacích s rodiči.

Projekt nám pomohl podpořit to, o co v rámci našeho Školního vzdělávacího programu už dlouhodobě usilujeme. Pravidelně zařazujeme činnosti a aktivity, které rozvíjejí sluchové vnímání a porozumění. Vytváříme situace, které podněcují děti ke komunikaci. Cvičíme celé tělo, rozvíjíme jemnou motoriku, provádíme gymnastiku mluvidel, dýchací a chirofonetická cvičení. Každý den dětem čteme.

Co ještě můžeme udělat? Můžeme se za děti přimluvit. Dospělí, vypněte televize a počítače, odložte mobily, vytáhněte děti z autosedaček, dívejte se jim do očí a povídejte si s nimi!

Autor článku: Bc. Silvie Šremerová, vedoucí učitelka MŠ Vřesina